Robert Glință este campion european la 100 metri spate!

98

Robert Glință este campion european cu timpul 52.88. Podiumul a fost completat de spaniolul Gonzalez De Oliveira cu 52.90 și de Apostolos Christou, grecul cronometrat în 52.97.

Robert Glință este campion european! Este a doua medalie cucerită la actuala ediție a Campionatului European de la Budapesta!

Ziua a început cu Robert Glinta cu P.B. la 0,04 secunde de recordul național deținut de Dani Martin. Robert a înotat în 24.13 la 50 metri fluture.

A fost o zi în care David Popovici a participat în seriile de la 200 metri liber. Sportivul în vârstă de 16 ani, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo a făcut un nou record național. A terminat cursa cu timpul de 1:48:38, ceea ce reprezintă un nou record național la seniori, pentru sportivul antrenat de Adrian Rădulescu. Precedentul record național de seniori în proba de 200 metri liber era 1:48:63 și îi aparținea lui Marius Radu, din 25 martie 2016.David Popovici este al treilea înotător român care a obţinut dreptul de participare la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după Robert Glinţă şi Daniel Martin. Înotătorul David Popovici a fost reprezenantul României care a cucerit cele mai multe medalii la FOTE Baku 2019 – aur la 100 metri liber, argint la 50 si 200 metri liber și a fost desemnat purtător de drapel la ceremonia de închidere a Festivalului.

Noi recorduri pentru România la Europeanul de Natație din Ungaria
Sursa FRNPM

În calificări la 100m spate cu Robert Glinta si Daniel Martin la start.Robert a scos un nou Record National (53:26). Dani Martin, cu o evolutie nu la adevaratul sau potential (mai mult ca sigur datorita unor motive obiective), ramane sa ne bucure cu prezenta in urmatoarele probe la care este inscris.

Robert Glință e vicecampion european  la 50 metri spate la Campionatul European de la Budapesta. Robert a terminat proba în 24,42 secunde.  Proba a fost câştigată cu un nou record mondial de rusul Kliment Kolesnikov în 23,80.

Robert Glință (24 de ani) antrenat de Mugur Tomescu a terminat cursa cu 00,15 secunde mai bine ca în semifinala de luni. Robert a mai cucerit argintul la Glasgow, în 2018, tot în proba de 50 m spate!La Europenele în bazin scurt, sportivul de la CS Dinamo mai are două medalii de bronz, la 100 metri spate, la edițiile de la Copenhaga (2017) și Glasgow (2019).

Pe AIMX aflați aici despre medaliații României la Campionatele Europene de bodybuilding și fitness!