Romania s-a calificat in semifinale la Europeanul pe echipe la tenis de masa

0
766
Romania s-a calificat in semifinale la Europeanul pe ehipe la tenis de masa

Romania s-a calificat in semifinale la Nantes, la Campionatul European pe echipe. Fetele antrenate de Viorel Filimon sunt campioane en-titre. In sferturi tricolorele au invins Franta cu 3 la 0. Eliza Samara, Bernadette Szocs si Daniela Dodean Monteiro au continuat seria succeselor.

Romania s-a calificat in semifinale si va juca impotriva Poloniei, sambata de la ora 11!

Eliza Samara a castigat in fata reprezentantei Frantei,  Laura Gasnier cu 3-0. Scorul pe seturi a fost: 12-10, 11-9, 11-9!

Bernadette Szocs a continuat evolutia buna si a invins-o pe Marie Migot cu 3-1. Scorul pe seturi a fost: 11-6, 11-7, 7-11, 11-9.

Daniela Dodean Monteiro a castigat in minimum de seturi cu Audrey Zarif 3-0. Scpe seturi: 11-9, 11-4, 11-7.

Tot 3 la 0 a fost si in fata Spaniei!

Bernadette Szocs a invins-o pe Galia Dvorak cu 3-0. Scor pe seturi: 11-9, 11-6, 11-6.

Elizabeta Samara a trecut de  Maria Xiao cu 3-2. Scor pe seturi: 11-6, 11-9, 9-11, 9-11, 11-8.

Daniela Dodean Monteiro a invins-o pe Xuan Zhang cu 3-1. Scor pe seturi 11-7, 11-8, 9-11, 11-5.

Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro, Adina Diaconu si Irina Ciobanu au fost selectionate de Viorel Filimon pentru  Campionatul European pe echipe, la Nantes.

Romania a incheiat grupa 1 pe primul loc dupa ce a strans  4 puncte. Spania a fost pe 2 cu trei puncte. Slovacia a incheiat cu doua puncte.

Romania – Slovacia  a fost 3-0! Toate meciurile s-au incheiat in minimum de seturi.

Bernadette Szocs a trecut de Ema Labosova dupa 11-6, 11-7, 11-5.

Elizabeta Samara a invins-o pe Ema Jurkova cu 11-4, 11-7, 11-5.

si Daniela Dodean Monteiro a primit 3-0 WO

Adversarele din semifinale, reprezentantele Poloniei au eliminat jucatoarele din Olanda. A fost 3 la 1!

In 2017 echipa feminina de tenis de masa a Romaniei a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene din Luxemburg. In finala victoria a venit contra echipei Germaniei, scor 3-2.

Daniela Dodean Monteiro a obtinut atunci prima victorie in fata jucătoarei Ying Han, cu scorul de 3-1. Rezultat pe seturi: 11-4, 11-8, 4-11, 12-10. Dodean a avut o revenire spectaculoasa in setul 4, de la 8-10 la 12-10.

Sursa: Federatia Romana de Tenis de Masa

Pe AIMX puteti citi aici si despre concursul de alergare din Padurea Portocalie!