277.476 kilometri o cifra istorica “imbratisata” de Iulian Filipov

0
1312

277,476 kilometri a bifat Iulian Filipov! Doar 7 oameni in istorie au reusit performante mai bune ca Iulian. A fost prima cursa de 24 de ore pentru Iulian si a bifat-o cu succes la Nationale. Detinatorul recordului mondial, grecul Kouros, a alergat in prima sa cursa de 24 distanta de 262,323, mai putin cu 15 kilometri decat Iulian. Filipov este si detinatorul recordului national la 100 de kilometri cu 6 ore si 59 de minute. Federația Română de Atletism a organizat, prin subcomisia de ultra-altetism, întrecerile Campionatului Național de alergare pe șosea de 6, 12 și 24 de ore și 50 și 100 km.Detalii, rezultate și galerii foto pe pagina de Facebook Aimx unde găsiți aici informații, foto si LIVE VIDEO!

277,476 kilometri are Iulian Filipov stomatolog cu specializare oro-maxilo-faciala! A ajuns la aceasta performanta in mai putin de 3 ani de la startul alergarilor. Iulian s-a remarcat la proba de 24 de ore la Nationale. A batut recordul national!

AIMX: Esti om(Iulian Filipov)?

”Nu mai sunt! A fost o experienta frumoasa. Ma asteptam sa fie grea, am avut emotii. Am avut ceva probleme digestive. Am fost de 13 ori la toaleta. Aveam in plan sa ajung la 270 de kilometri. Cand am avut probleme la kilometrul 72 am zis ca renunt.”

Campionul nu a renuntat si a facut un nou record! Ioan Moisa este antrenorul lui Iulian Filipov.

Anul trecut Iulian Filipov a fost numarul 1 la ultramaratonul de 100 de kilometri desfasurat in Morfelden-Walldorf , Germania. Brasoveanul a castigat competitia in 6 ore, 59 de minute si 4 secunde. Filipov a reusit sa doboare recordul national la 6 ore de alergare. A fost primul dintre cei 16 concurenti inscrisi in competitie.

Pe pagina de Facebook Aimx găsiți aici informații, foto si LIVE VIDEO de la Arena Națională.  Aflați aici și ceilalți câștigători!

Au fost recorduri la Campionatele Naționale de alergare pe șosea de 6, 12 și 24 de ore și 50 și 100 kilometri. Un Week-end plin de energie în jurul Arenei Naționale din Capitală.