aimx va relata de la Campionatul National de alergare pe sosea: informatii, foto si LIVE VIDEO de la Arena Nationala

249

Campionatul Național de 6, 12, 24 ore, 50 și 100 km alergare se desfasoara in 17 si 18 aprilie la Bucuresti, in jurul Arenei Nationale. aimx.ro vă va tine la curent cu tot ceea ce este important pe parcursul competitiei, pe pagina de facebook: fotografii, video-uri, live-uri si interviuri cu participantii. 100 de ultramaratonisti s-au inscris la competitie.

Cei mai multi alergatori s-au inscris la 24 de ore si 50 de kilometri

aimx.ro va continua seria relatarilor de la evenimentele sportive importante. Dupa ce am fost prezenti la Campulung Moldovenesc, la selectia pentru Campionatul Balcanic de alergare montana, de data aceasta vom urmari desfasurarea unei super competitii: Campionatul Național de 6, 12, 24 ore, 50 și 100 km alergare. Cursa de 24 de ore reprezinta si selectie pentru lotul Romaniei care va participa la Campionatul Mondial de 24 de ore, gazduit pe acelasi traseu, in jurul Arenei Nationale, in luna octombrie.

Baremul pentru Mondiale este de 220 de kilometri la masculin si 200 de kilometri la feminin. Startul se da in toate cursele la ora 9 dimineata, iar aimx.ro va incepe sa ofere informatii de la fata locului incepand cu ora 8. Cei mai multi alergatori s-au inscris la cursa de 24 de ore, 25 si la 50 de kilometri, 23.

Lista completa a participantilor:

24H Feminin:

Ramona Ianaș – ACS Super Sports Club Timișoara, Alina Maria Preda – ACS Super Sports Club Timișoara, Mariana Nenu – ACS ULTRARUN Cristina Popa – ACS ULTRARUN, Ana Constantin – CSM Cluj-Napoca,Natalia Zbîrnea – CSU Știința București, Mara Guler-Cionca – Club Sportiv Universitatea Arad, Adriana Anisia Cojocaru – Clubul Sportiv Seven Athletic, Ștefania Gabriela Iaciu – Clubul Sportiv Atletico Slanic

24H Masculin:

Cristi Ică – CSM Craiova, Marius Busca – CSM Craiova, Dumitru Mateuca – CSM Craiova, Iulian Filipov – CSU Știința București, Adrian Papuc – CSU Știința București, Claudiu Ionel Belețoiu – CSU Știința București, Laurențiu-Daniel Moga – Club Sportiv Mișcarea CFR București, George Oprișan – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Costel-Adrian Prodan – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Robert Constantin Zamisnicu – ACS ULTRARUN, Cristian Dumitru Gheorghe – ACS ULTRARUN, Daniel Antonaru – ACS ULTRARUN, Daniel Moldoveanu – CS Locomotiva București, Danut Zarafin – CS Locomotiva București, Victor Ilie – CSM Brăila, Alexandru Moldoveanu – CSM Brăila, Răzvan Farkas – ACS Super Sports Club Timișoara, Bogdan Maximilian Stroe – Clubul Sportiv Seven Athletic, Cristian Marian Moșoiu – CSA Steaua București, Viorel Stan – Rapid București Veterani, Sorin Andrici – CSM Danubiu Tulcea, Vasile Blidar – CS Universitatea Arad, Bogdan Ofițeru – ACS Run 4 Life, Ilie Roșu – ACS Eco Alpin București, Mihály Zsolt Csizmadi – CS Odorheiu Secuiesc și CS Torpi Mures .

12H Feminin:

Simona Gabriela Gollent – CSM Timișoara ,Doina Busu – CS Pandurii Targu Jiu, Cristina Palic-Toma – CSU Știința București, Regina Tircomnicu – ACS ULTRARUN

12H Masculin:

Brandon Kurtinecz – CSM Cluj-Napoca,Răzvan Dumitru Butum – CSM Cluj-Napoca,Cristian Laurențiu Borcan – CS Locomotiva București, Iulian Nicusor Serban – CS Locomotiva București, Daniel Scridon – CS Universitatea Arad, Vadim Balan – CSU Știința București

6H Feminin:

Laura Popescu – CSM Cluj-Napoca – CSU Reșița, Ionela Dobrita – CSM Cluj-Napoca, Ana-Maria Brică – CSM Craiova, Elena Moaga – CSM Craiova, Cuța Tălpău – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Catinca Patrascu-Dijmarescu – CS Pandurii Targu Jiu

6 H Masculin:

Dumitru Marian Morait – Club Sportiv Mișcarea CFR București, George-Cristian Bulgaru – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Marian Mihai – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Mircea Dominte – CSU Știința București, Ioan Pavel Moisa – CSU Știința București, Alexandro Stroia – CSA Steaua București, Cornel Vasiliu – CSM Danubiu Tulcea, Dan Alexandru Hriscu – CSM Cluj-Napoca,Claudiu-Cristian-Florin Gorgan – CSM Craiova, Ciprian Butaru – ACS ULTRARUN, Florin Costin Klein – CS Locomotiva București, Mihai Alexandru Morosan – CSM Dorna Vatra Dornei

100KM Masculin:

Mircea Sacara – CSM Cluj-Napoca , Bogdan Todea – CSU Știința București, Marius Alexandru Bercea – ACS Seven Athletic București, Sorin Dorin Ene – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Paul Gabor – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Florin-Silviu Simion – Club Sportiv Mișcarea CFR București

50 km Feminin:

Elena-Nastasia Fotu – CSU Știința București, Cristina Catrina – CSU Știința București, Ionela Macovei – CSU Știința București, Alina Rodica Mihailov – CSU Știința București, Nicoleta Ciortan – Club Sportiv Mișcarea CFR București și CSM Danubiu Tulcea, Paula Apostol – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Nicoleta Alina Petrescu – Club Sportiv Mișcarea CFR București, Mihaela Maria Cioveie – CS Pandurii Targu Jiu, Ionela Puia – CSM Craiova

50KM Masculin:

Andrei Crainic – CSM Cluj-Napoca, Nicolae Bălan – CSM Cluj-Napoca, Robert Hajnal – CSM Cluj-Napoca, Tamas Bogya – CSM Cluj-Napoca, Manole Codreanu – CSU Știința București, Ionuț Panait – CSU Știința București, Silviu Stoica – CSU Știința București, George Cosmin Popa – CS Știința Bacău, Alexandru Florin Țurlea – CS Știința Bacău, Alexandru Slavoiu – CS Știința Bacău, Laurențiu-Daniel Vădan – CS Știința Bacău, Alexandru Corneschi – CSM Craiova, Robert Necula – CSM Craiova, Gheorghe Surlea – CSM Craiova Claudiu Surlea – CSM Craiova, Leonard Albert Mitrică – CSA Steaua, București Valentin Toma – CSA Steaua București, Stefan Daniel Lupulescu – CS Pandurii Targu Jiu, Cristi Vasile Iosu – CS Pandurii Targu Jiu, Adrian Popa – CSM Bacău, Daniel Coca – CSM Dunărea Galați, Nicu Costinel Dumitru – Locomotiva București, Ovidiu-Valentin Munteanu – CSM Danubiu Tulcea

Recorduri Nationale 24 H:

Feminin: Mara Alexandra Guler-Cionca, Campionatul Mondial de 24h alergare, Albi, Franța, 26-27 octombrie 2019 – 229,233km.

Masculin: Florin Sebastian Ioniță, stabilit la S24H, Timișoara, România, 25-26 mai 2019 – 244,545km.

Autor: Vlad Lucian Arhire

Credit Photo: S24H