Boxerul român Cosmin Gîrleanu a obţinut a doua sa victorie la profesionişti

0
120

Boxerul român Cosmin Gîrleanu l-a învins pe Jesus ”Brasitas” Flores, sâmbătă, într-o gală desfăşurată la Guadalajara, în Mexic!

Boxerul român Cosmin Gîrleanu a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Tokyo și are două victorii la profesionişti (una prin KO).

Boxerul român de 23 de ani a obţinut a doua sa victorie la profesionişti, în faţa lui Jesus ”Brasitas” Flores. Gîrleanu a primit decizia în unanimitate după cele şase reprize ale meciului desfăşurat la categoria semimuscă.

Cosmin este campion mondial de juniori în 2015. În palmaresul său la amatori este și o medalie de argint la Europenele de juniori din 2015, precum şi o medalie de argint la Europenele Under-22 din 2019.

Cosmin Gîrleanu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo deşi turneul preolimpic de la Londra a fost întrerupt din cauza pandemiei de coronavirus. Boxerul român a prins tichetele pentru Japonia după ce l-a învins la puncte în optimile de finală ale categoriei 52 kg (3-0) pe azerul Rufat Huseinov.

„Am avut un meci destul de greu cu fostul campion olimpic de tineret, el find mai înalt decât mâine și mai în vârstă cu patru ani, având și o forță mai mare. Am avut emoții, dar m-am mobilizat și am intrat in ring doar cu un singur gând: sa câștig și să mă calific la JO, să îmi îndeplinesc visul”, a declarat Gîrleanu, în exclusivitate pentru aimx.ro.

Cosmin Gîrleanu a început boxul la 12 ani, la Clubul Sportiv Şcolar Hunedoara, şi şi-a amintit pentru aimx.ro şi cum s-a îndrăgostit de „nobila artă”.

„Tatăl meu m-a îndrumat spre acest sport, deoarece și el a fost sportiv. Eu eram un copil mai problemă, să zic așa, când eram mic. Am fost dat la box și de atunci am m-am îndrăgostit de acest sport. De atunci a rămas așa”, şi-a amintit Gîrleanu.

Pe AIMX citiți aici și despre un eveniment de alergare unic în România. La Reghin are loc cursa: Transylvania 6 Days!

Bucură-te de primăvară, în natură, cu alergare și peisaje superbe la competiția www.urmepeplay.ro !