Cristian Lăpădat a făcut baremul european pentru Campionatele de Juniori la 400

0
552
Cristian Lăpădat a făcut baremul european pentru Campionatele de Juniori la 400 metri mixt.

Cristian Lăpădat a făcut baremul european la Cupa României la Înot, destinată Seniorilor, Tineretului și Juniorilor! Tocmai a obținut locul 1 la Categoria Tineret și Seniori la procedeul 400 mixt!

Cristian Lăpădat a făcut baremul european la 400 metri mixt, înoată la 200 metri fluture și sâmbătă la 200 metri mixt la Cupa României!

Iulia Becheru și Cristian Lăpădat

Cristian Lăpădat a făcut baremul european anul acesta și la 200 metri fluture. El și-a îndeplinit obiectivul la Multination Swimming, Kranj, Slovenia. A obținut barem pentru Campionatele Europene la 200 fluture cu timpul de 2:02:81 și 732 puncte FINA. La 400 mixt a obținut timpul 4:27:81 și la 200 mixt cu 2:06:50 a obținut locul 1 dar în afara concursului și punctaje FINA pe măsură: 754 și 731. Urmează Campionatele Europene!

Au fost trei locuri întâi pentru România în ziua a doua la Multinations Junior Swimming Meet de la Kranj, competiție care s-a încheiat cu un bilanț excelent pentru delegația României: nouă clasări pe podium!Dacă sâmbătă au cucerit șase medalii, duminică, în Slovenia, înotătorii români au obținut încă trei victorii, toate în urma câștigării probelor de 200 metri liber, 200 metri mixt și 4×100 metri liber.

Rezultate conform FRNPM

200 metri liber masculin: David Popovici – locul 1 (1:46.28).
200 metri mixt masculin: David Popovici – locul 1 (2:02.31).
4×100 metri liber masculin: România (David Popovici, Dragoș Ghile, Ștefan Cozma, Patrick Dinu) – locul 1 (3:21.26).

Întrecerile Cupei României la înot pentru Seniori, Tineret și Juniori sunt în plină desfășurare la Târgoviște. Organizată de către Federația Română de Natație și Pentatlon Modern, Cupa României se desfășoară în Complexul Turistic de Natație din municipiul Târgoviște, în perioada 1-4 iunie 2022.

85 de concurenti sunt inscrisi la Ultr’Ardeche, dintre care 12 femei. Startul se da sambata dimineata, 4 iunie. Tot pe aimx.ro poti citi si despre calificarea Claudiei Bobocea la Campionatele Mondiale, AICI!!! Tot pe AIMX aveți și rezultatele celor 21 de români la Ultramaratonul Istria 100, AICI !!!