Loredana Marin este campioană europeană la box. Succes pentru junioară la Budva

0
798
sursa foto Federația Română de Box

Loredana Marin este cea mai bună sportivă din lotul deplasat de România în Muntenegru după medalia de aur pe care a câștigat-o la Budva. Adrian Preda a obţinut medalia de bronz la categoria 56 kg.

Loredana Marin este sportiva de la CSM Călăraşi care a câștigat medalia de aur la Campionatele Europene de Box din Muntenegru.

Loredana Marin s-a impus în finala categoriei 60 kg . Loredana s-a impus în fața rusoaicei Vladlena Bezlapova. În sferturi a trecut de bulgăroaica Ana-Maria Dialova, iar în semifinale a câştigat în faţa Cristinei Chiper (Rep. Moldova).

Loredana a progresat! In urmă cu un an era pe cinci la Europene.

Adrian Preda l-a invins in sferturi pe ucraineanul Dmitro Todorov. A fost o decizie la puncte, scor 3-2. Preda a fost programat in ring pentru calificarea in finala cu bulgarul Krasimir Djurov, dar a fost învins.

Marţi, Gheorghe Ghinoiu a fost învins în sferturi de moldoveanul Mihail Ţăranu (0-5). Alexandru Macovei a pierdut prin KO în prima repriză, învins de rusul Vladislav Komarov în sferturile categoriei 91 kg.

România a avut la Europene 13 sportivi, opt la masculin şi cinci la feminin.

Loredana Marin a fost pe 11 în topul celor mai buni sportivi din Călărași anul trecut. Coordonată de antrenorul Constantin Bebeşelea, Loredana are în palmares și

– locul V la Campionatul European de Juniori (17 ani)/România.

– locul unu la Campionatul Naţional de juniori/2019/Eforie Nord.

Cele mai bune sportive din Călărași în 2019 au fost din canotaj!

1. Mădălina Caşu antrenată de Eugen Suciu.

– medalie de aur şi titlul de campioană europeană de seniori în 2019/Lucerna/Elveţia.

– campioană europeană de tineret/23 de ani/8+/ 2019/Ioanina/Grecia.

– campioană europeană de tineret/U23/4 rame/2019/Ioanina/Grecia.

– locul IV la Campionatul Mondial de Tineret/U23/2019/Sarasota/Statele Unite ale Americii.

2 Adriana Ailincăi antrenată de Eugen Suciu:

– locul II la Campionatul European de Seniori /2019/Lucerna/Elveţia.

– locul III la Campionatul European de Tineret/U23/2019/Ioanina/Grecia.

3 Alexandru Chioseaua antrenat de Daniel Bănăţeanu:

– campion european de tineret/U23/2019/Ioanina/Grecia.

– locul V la Campionatul Mondial de Tineret/U23/2019/Sarasota/Statele Unite ale Americii.

– locul II la Cupa Mondială/ 2019/Plovdiv/Bulgari.

4 Gabriela Paraschiv antrenată de Daniel Bănăţeanu:

– medalie de bronz la Campionatul Mondial de Juniori (18 ani)/2019/Tokyo.

– locul I la Campionatele Balcanice de Juniori/ 2019/Belgrad/Serbia.

Pe AIMX aflați aici sportivele medaliate la Campionatele Naționale de Gimnastică!