Marathon du Mont Blanc: Leonard Mitrica, la 36 de secunde de TOP 10

149

Leonard Mitrica a reusit un rezultat excelent la Marathon du Mont Blanc. Alergatorul de la CSA Steaua s-a clasat pe locul 11 intr-un concurs cu 1249 de finisheri si cu nume importante din elita alergarii montane la start. Mitrica a oprit cronometrul dupa 3 ore, 35 de minute si 44 de secunde. Tanarul alergator isi doreste un 2021 de vis, incununat cu o intrare in primii 10 la Campionatul Mondial.

Leonard Mitrica este vicecampion balcanic la alergare montana in acest an

Traseul a avut 38,3 kilometri, cu 2630 de metri diferenta de nivel. Startul s-a dat la ora 6 dimineata, ora Frantei, la o altitudine de putin peste 1000 de metri. Cea mai consistenta urcare a fost pe la mijlocul cursei atunci cand alergatorii au urcat pana la AIGUILLETTE POSETTES, la 2165 de metri. Finishul a avut loc intr-un decor superb, la Plan Praz, la 2000 de metri altitudine.

Cu BIB-ul 44, Mitrica a terminat in 3:35:44, la doar 36 de secunde in spatele francezului Simon GOSSELIN, ocupantul locului 10. Norvegianul Stian ANGERMUND a castigat cursa de 38 de kilometri in 3:18:08.

Leonard Mitrica in timpul selectiei pentru Campionatul Balcanic de Alergare Montana

A fost urmat de italianul Magnini Davide, 3:20:10, polonezul Bartlomiej PRZEDWOJEWSKI, 3:23:23, elvetianul Remi Bonnet 3:27:14 si de italianul Francesco Puppi.

Romania a mai avut-o la Marathon du Mont Blanc pe Magdalena Constantin in cursa de 10 kilometri. Alergatoarea a terminat traseul cu 270 de metri diferenta de nivel in 1:16:01, pe locul 104 la feminin.

Autor: Vlad Lucian Arhire