Matei Toma câștigă la slalom la Val d’Isère Scara. Rezultat obținut la u14

247
Matei Toma câștigă la slalom la Val d'Isère Scara. Rezultat obținut la u14

Matei Toma câștigă la slalom la Val d’Isère Scara. Sportivul de la CSS.CMC Sinaia i-a întrecut pe Evan Mermillod (Mieussy) și pe David Chroustovsky (RTC). Toma a obținut un onorabil loc 6 la ” Trofeul Pinochio sugli sci ,, -Italia din data de 1 04 ‘ 23. În Italia, Matei a terminat la doar 1″și 8 zecimi de câștigător. A urmat succesul la Val ‘d ‘Isere .

Matei Toma câștigă la slalom la Val d’Isère Scara. Rezultatele din Franța:

Slalom U14 : 1. Matei Toma; 2. Evan Mermillod (Mieussy) ; 3. David Chroustovsky (RTC)

Super-G U16: 1. Lilou Ancenay (Notre-Dame-de-Bellecombe) ; 2. Marylou Avenel (Champagny) ; 3. Stella Marreau (Champsaur)

Super-G U16: 1. Lorenz Strauss (AUT) ; 2. Victor Haghighat (Val Thorens) ; 3. Hrvoje Ljutic (CRO)

Slalom U14: 1. Violette Leydet (Les Carroz) ; 2. Perrine Heintzmann (Piau) ; 3. Alena Abgottspon (SUI)

În a doua zi din martie, Matei a câștigat GS Sinaia Ski on Sky Race în 38.01. A fost urmat de MarIo Luca Pastorcici și de Horațiu Toma Ionescu

Anul trecut, Matei – Alexandru Toma s-a impus la U14 la Cupa Kalinderu, schi la Bușteni! Sportivul de la SSI a fost urmat de Matei – Florian Drilea de la CSA Steaua. Mario-Luca Pastorcici a fost sportivul de la MBV clasat pe trei.

Tot anul trecut, la ALPECIMBRA FIS CHILDREN CUP, Matei a fost pe 4 la slalom după un finlandez și doi sloveni.

Pe AIMX citiți aici și despre un eveniment de alergare unic în România. La Reghin are loc cursa: Transylvania 6 Days!

Bucură-te de primăvară, în natură, cu alergare și peisaje superbe la competiția www.urmepeplay.ro !