0
297
Robert Andrei Badea face un nou record național la 400 metri liber
sursa Instagram Robert Andrei Badea

Robert Andrei Badea face un nou record la nivel de vârstă 16 și 17 ani! Un nou succes pentru Robert, la 400 metri liber după ce în decembrie, a cucerit medalia de aur la cele două probe individuale, la 200 metri Spate și 400 metri Mixt. Alături de colegii lui, Robert s-a clasat pe doi la ștafeta de 4×100 metri Mixt la Praga.

sursa Facebook Laura Badea

Robert Andrei Badea face un nou record la Complexul Turistic de Natație Târgoviște. A obținut Locul 1 la 400m liber cu un record național în prima zi de concurs, la 400mixt la Cupa Rotary.

Capitala Cehiei, Praga, a găzduit în perioada 3-4 decembrie, Concursul Țărilor Central Europene pentru Juniori la care au participat 150 de sportivi din nouă țări.

Robert Andrei Badea a făcut record național la 200 metri mixt, la 15 ani. Înotătorul reprezintă Clubul Sportiv al Armatei Steaua București. La Campionatele Europene de juniori s-a apropiat de timpul de semifinale. A stabilit la Bacău, la Naționalele de Juniori, Tineret și Seniori, Record Național la 200 metri fluture și a obținut locul 1 la 200 metri spate, la toate caregoriile de vârstă (juniori, tineret și seniori).

Robert Andrei Badea și recordurile în natație din noiembrie. Robert Andrei Badea face record național la 200 metri mixt, la 15 ani.
sursa Facebook, Laura Badea

Robert Andrei Badea a făcut record național la 200 metri mixt la Cupa Andrei Nicolescu 2022.

La cea de-a 16-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, Robert Andrei Badea a obţinut calificarea în finala de la 200 metri mixt cu al şaptelea timp (2:09.21). A evoluat și la 50 metri spate, 200 metri spate, 200 metri individual mixt, 400 metri individual mixt. Iulia Becheru l-a supervizat. Tânărul sportiv evoluează constant. La 200 metri spate băieți 2007 și la 100 metri spate  – Andrei Badea (Aqua Team București) câștiga la Cupa Contratimp Chindia. Tânărul înotător a întrat în Programul MOL de promovare a talentelor, ediția a 15-a, 2020.

Pe AIMX citiți aici și despre un eveniment de alergare unic în România. La Reghin are loc cursa: Transylvania 6 Days!