Robert Glinta a inceput 2020 in forta. Cursa excelenta la 50 metri spate in China

190

Robert Glinta a inceput anul in Asia unde anul acesta are marea provocare. Pana la Jocurile Olimpice, inotatorul pitestean a mai trecut un examen. Robert a inotat in China, la Shenzen. A fost una dintre competitiile – spectacol – organizate de FINA!

Robert Glinta a inceput seria rezultatelor de referinta in 2020. Robert a fost invitat la FINA Champions Swim Series. Doar cei mai buni 4 sportivi ai lumii sunt invitati la fiecare proba. Robert a avut al doilea timp.

S-a impus favoritul publicului la Shenzen. Jiayu Xu a castigat in 24.63. Robert l-a urmat in 24.91. Grecul Apostolos Christou a incheiat pe 3 in 25.01.

Robert Glinta a inceput 2020 in forta. Cursa excelenta la 50 metri spate in ChinaIn decembrie Robert Glinta a fost medaliat la Campionatul European de Natatie in bazin scurt. In ultima zi de intreceri pitesteanul a avut sansa sa cucereasca a doua medalie. Competitia de la Glasgow s-a incheiat cu un bronz pentru Robert. In Scotia, Glinta a ocupat pozitia a treia in finala de la 100 de metri spate. La 50 de metri spate a fost pe 4.
Robert Glinta a fost aproape sa repete deznodamantul de la o suta metri spate unde a terminat pe 3. In finala, Robert a incheiat pe 4 in 23:24. Al treilea clasat irlandezul Shane Ryan a obtinut bronz in 23.12. Argintul a fost castigat de germanul Christian Diener in 23.07. Campion european e la 50 de metri spate rusul Kliment Kolesnikov.

Si Catalin Ungur a fost la startul seriei a 5-a. Desi a inotat mai bine decat timpul sau de calificare la competitie (timp obtinut: 23:88 < timp de iscriere: 23:91). Catalin nu a ajuns in finala, unde Romania a fost reprezentata de Robert.
Daniel Martin a terminat seriile pe locul 4 si el cu o prestatie mai buna decat cea care i-a stabilit timpul de calificare.

Robert Glinta a fost primul sportiv roman care a obtinut calificarea la Jocurile Olimpice Tokyo, 2020.

Pe AIMX puteti citi si despre prima medalie obtinuta de Romania la Jocurile Olimpice de iarna pentru tineret! Articolul este aici!