Robert Glință are argint la 100m. spate, iar David Popovici este finalist la 200 liber

132

Robert Glință are argint la 100m. spate după bronzul de la 50 de metri spate la Europenele din Rusia. Robert a încheiat cele patru lungimi de bazin cu timpul de 49.31 secunde – nou record național! Robert a fost depășit doar de către rusul Kliment Kolesnikov (49.13 secunde). Pe locul al treilea s-a clasat grecul Apostolos Christou (49.87 secunde).Sâmbătă dimineața, Robert Glință și David Popovici vor intra în concurs și în proba de 100 metri liber (ora 09:44, ora României). Sâmbătă de la ora 10:19, ora României, Vlad Stancu va concura în serii la 800 metrii liber!

Robert Glință are argint la 100m. spate, iar David Popovici este primul finalist la 200 liber!

sursa Instagram Robert Glință

La Kazan, în Rusia, Robert și-a făcut mândră echipa: Luka GabriloCiprian GlințăAurelian UrsulescuDinamo!

Robert avea la 100 metri spate în 2017 la Copenhaga şi 2019 la Glasgow medalii la competiția continentală.

Anul acesta, Glinţă a câştigat aurul la Europene (bazin olimpic), tot în proba de 100 metri spate.

Și David Popovici se simte bine în Rusia. Înainte de European, tot la Kazan,

David Popovici face recorduri în Rusia, înotătorul este antrenat de Adrian Rădulescu

David Popovici a făcut recorduri!  David a concurat la a patra etapă de Cupă Mondială FINA a sezonului 2021. Sportivul antrenat de Adrian Rădulescu e concentrat pe evoluția în bazinul de 25 de metri, unde realizează noi performanțe. O listă de recorduri naționale este realizată de sportivul român la Kazan Aquatics Palace. În proba de 100 metri mixt, la Kazan, David a oprit cronometrul în 54’81”, timp care reprezintă un nou record național la categoriile 17,18 ani. David a înotat proba de 100 m liber în calificări și a reușit, cu timpul de 47’62”, să doboare atât recordurile la 17, 18 ani, cât și recordul național de seniori, care îi aparținea lui Radu Marius și care a fost realizat la Campionatul European în bazin scurt din 2015. În finală, David a avut contracandidați de top, Kyle Chalmers (care a doborât recordul mondial chiar în această finală), Vladimir Morozov și Kliment Kolesnikov (medaliați olimpici). David s-a clasat al 5-lea, doborându-și propriul record stabilit dimineață, cu 46’77”.

Pe AIMX aflați aici și despre evenimentul de la „Cheile Gradistei” care îi așteaptă pe alergătorii montani pe 13 și 14 noiembrie la Spartan Race România.