Sabina Martiș este vicecampioană europeană la sabie la nivel U23!

0
131

Sabina Martiș este premiată la Budapesta. Reprezentanta României a cucerit medalia de argint. Este a treia medalie pentru delegația noastră la competiția din Ungaria.

Sabina Martiș este premiată pentru evoluția la sabie. România are campion și vicecampion la scrimă, la sabie! Aurul i-a revenit lui Radu Nițu, iar argintul lui Alexandru Zmău!

Conform Federației Române de Scrimă, Sabina s-a calificat direct în turul secund al tabloului principal, În drumul spre argint a învins-o pe Paula Montoya din Spania, cu 15-7. În optimi, Sabina a învins-o cu 15-8 pe Marleen Buitenhuis, iar în sferturi a eliminat-o pe Felice Herbon. A trecut de sportiva din Germania, cu 15-13. Adversara din semifinale a fost Zuzanna Cieslar. Poloneza a condus cu 14-10, însa Sabina a egalat și a reușit tușa victoriei. În finală, Sabina a cedat după 8-15 în fața bulgăroaicei Yoan Ilieva.

Ilinca Pantiș a pierdut în turul al doilea după 7-17 cu Mathilde Mouroux din Franța.

Maria Matei a fost învinsă în aceeași fază de către Valeriia Prochenko. Sportiva din Ucraina s-a mpus cu 15-13.

În aceeași fază a competiției, Tani Luțea a cedat după 11-15 în fața sportivei din Germania, Julika Funke.

În clasamentul final, Tania Luțea a încheiat pe 21, Ilinca Pantiș a fost pe 27, iar Maria Matei pe 30.

Sportivul român Radu Niţu a cucerit medalia de aur în proba individuală de sabie, marţi, la Campionatele Europene de scrimă Under-23 de la Budapesta, după ce l-a învins în finală cu 15-13 pe conaţionalul Alexandru Zmău, medaliat cu argint.

Medaliile de bronz au revenit spaniolului Santiago Madrigal, învins în semifinale de Zmău cu 15-10, şi maghiarului Gergo Horvath, întrecut în penultimul act de Niţu cu 15-12.

Matei Cîdu a fost învins în sferturi de Horvath cu 15-13 și s-a clasat pe locul 6. Rareş Ailinca a ocupat locul 32.

În proba feminină de floretă, Anca Săveanu a ocupat locul 10, iar Andreea Dincă a pierdut în optimi în faţa ucrainencei Alina Poloziuk cu 4-15 și s-a clasat pe locul 12.

Emilia Corbu s-a clasat pe locul 19, iar Karina Vasile a încheiat pe locul 24.

Pe AIMX citiți aici și despre un eveniment de alergare unic în România. La Reghin are loc cursa: Transylvania 6 Days!