Tentea, Dinescu, Pacioianu și Iordache obțin bronz la Bob

0
103

Tentea, Dinescu, Pacioianu și Iordache obțin bronz la Bob în Germania. Rezultat de top pentru echipajul României la Altenberg în Cupa Europei. Au câștigat Hans Peter Hannighofer, Theo Hempel, Erik Leypold și Tim Becker.

Echipajul României a terminat după reprezentanții Germaniei. Pe locul doi s-au clasat: Maximilian Illmann, Henrik Proske, Felix Dahms și Paul Walschburger.

Andrei Nica și Rareș Dincă au concurat la Altenberg la JUNIOR EUROPEAN CHAMPIONSHIPS U23. S-au întrecut cu echipaje din Germania și Liechtenstein. Au câștigat Alexander Czudaj și Jörn Wenzel, urmați de Martin Kranz  și Martin Bertschler.

Andrei Nica și Rareș Dincă sunt medaliați cu bronz la Bob

Andrei Nica și Rareș Dincă fac parte din delegația României care participă la întrecerile de bob la nivel internațional. Au un loc 3 în Germania la început de 2024.

Pe cinci ianuarie, Mihai Cristian Tentea și George Iordache au terminat pe cinci întrecerea din Cupa Europei la Bob. Echipajele din Germania au monopolizat podiumul. Au câștigat Hans Peter Hannighofer și Tim Becker. Pe locul doi au terminat Maximilian Illmann și Costa Laurenz. Al treilea echipaj al Germaniei care a urcat pe podium a fost format din Alexander Czudaj și din Jörn Wenzel. Timo Rohner și Mathieu Hersperger au încheiat cu al patrulea timp în fața reprezentanților României. Andrei Turea și Alexandru Cordos au fost pe 9. Andrei Nica și Rares Dinca au fost pe 11.

În 2023 a fost podium pentru tricolori în Norvegia! La Lillehamer România a concurat în Cupa Europei la Bob!

Tentea Mihai Cristian Pacioianu Mihai Daniel Daroczi Nicolae Ciprian Iordache George au încheiat cu Total: 1:43.47   (+0.57). Echipajul Germaniei a câștigat în formula Illmann Maximilian Wobeto Philipp Proske Henrik Koller Lukas Total: 1:42.90!

Anul 2024 a început sub cele mai bune auspicii pentru CS Olimpia București.

La Campionatele Europene de bob pentru juniori U23, care au loc la Altenberg, în Germania, echipajul României s-a clasat pe locul al treilea, cucerind medalia de bronz. În componența echipajului, pe post de împingător, s-a aflat sportivul Rareș Dincă, legitimat la secția de specialitate a CS Olimpia București.

Pilotul acestui tandem la bob este Andrei Nica.

Rareș Dincă este antrenat de către Dan Scurtu.

Felicitări pentru această medalie internațională, prima din bilanțul 2024 anunță CS Olimpia București!

Pe AIMX citiți aici și vești din Natație!